مرکز اصلی اکسپو 2020، سایت 438 هکتاری (بیش از دو برابر مساحت EXPO میلان)، بخشی از مرکز تجارت جدید دوبی خواهد بود. کارتوسعه شهری جبل علی، واقع در نیمه راه بین دبی و ابوظبی؛ در سال 2015 آغاز شده و برنامه ریزی شده است که این محل برای سال 2019 آماده می شود

طرح کلی سایت، توسط شرکت آمریکائی و چند ملیتی HOK طراحی شده است همراه با گروهی مستقر در لندن، گروه مهندسی آروپ، ترکیبی از غرفه های ملی، فضاهای آموزشی، سالن های عملکردی، و امکانات میزبانی در اطراف یک هسته مرکزی است .

فضا دارای هسته‌‌ای مرکزی با ویژگی های سه منطقه بزرگ (plot)، هریک اختصاص داده شده به یکی از سه تم اکسپو است، فضای این رویداد بزرگ درکل با الهام از بازار سنتی عربی، "سوق" شکل گرفته است . 

در آغاز این رویداد، پنج شهر برای برگزاری این نمایشگاه در سال 2020 پیشنهاد شدند که از میانِ آنها چهار شهر در رقابت باقی ماندند: دبی از امارات متحده عربی، اکاترینبرگ از روسیه، ازمیر از ترکیه، و سائو پائولو از برزیل. دبی برای نخستین بار از خاورمیانه (خلیج فارس) این رویداد را میزبانی خواهد کرد . 

دبی پیش‌بینی کرده است که موفقیت در گرفتن این میزبانی می‌تواند 23 میلیارد دلار بین سال‌های 2015 تا 2021 برایش سود داشته باشد. این معادل یک چهارم تولید ناخالص داخلی دبی است .