چاپ        ارسال به دوست

علاقه مندی نروژ برای بسط همکاری های نمایشگاهی با ایران

سفیر نروژ در ایران خواهان افزایش همکاری های اقتصادی و نمایشگاهی با ایران در اکسپو و نمایشگاه های بین المللی ایران گردید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ج.ا.ایران، در نشست صمیمانه ای که با حضور دکتر حسن زمانی مشاور وزیر صنعت – معدن و تجارت، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ج.ا.ایران و " سیگوالد هاوگه " سفیر کشور نروژ در تهران برگزار شد دو طرف بر گسترش روابط دوجانبه تاکید نمودند.

در این نشست دکتر زمانی ضمن خوش آمدگویی، تشکیل چنین جلساتی را باعث افزایش روابط بین دو کشور خواند و ابراز امیدواری کرد تا با بهبود روابط بین المللی کشورمان در عرصه جهانی ارتباطات اقتصادی و تجاری خوبی مابین دو کشور برقرار گردد. ایشان همچنین با اشاره به روابط دیرینه خوب بین ایران و نروژ، برگزاری نمایشگاه های بین المللی و تخصصی با مشارکت دو کشور و امضاء تفاهم نامه های همکاری را از جمله اهدافی دانست که می تواند در زمینه بسط و گسترش روابط تجاری فی مابین موثر باشد.

 مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ج.ا.ایران همچنین به این نکته نیز اشاره کرد که با توجه به توانمندی های بالای دو کشور در زمینه کشتیرانی، نفت و انرژی میتوان همکاری های خوبی را دراین زمینه ها با یکدیگر ایجاد نمود. ایشان با بیان اینکه شعار ایران در اکسپو 2020 دبی " ایران تمدن کهن و استوار، تنوع اقوام و میزبان ملت‌ها " می باشد، از سفیر کشور نروژ خواست تا در مراسم روز ملی ایران در اکسپو 2020 شرکت نموده و گفت که ما نیز در مراسم روز ملی کشور نروژ در اکسپوی دوبی شرکت خواهیم نمود تا از فضای دوستی ایجاد شده در پاویون دو کشور بطور مشترک و بهینه استفاده کنیم.

مشاور وزیر صنعت – معدن و تجارت در ادامه اذعان داشت که برنامه های فرهنگی زیادی برای پاویون ایران در اکسپوی دوبی پیش بینی شده که می توانیم بخشی از آن را بطور مشترک با کشور نروژ برگزار نموده و با تشکیل جلسات بیشتر سطح همکاریهای متقابل را افزایش دهیم.

سیگوالد هاوگه سفیر کشور نروژ در تهران نیز با تشکر از دعوت و تشکیل این جلسه گفت: بعلت تحریم هایی که علیه ایران در مجامع بین المللی برقرار شده است، علیرغم عدم حمایت کشور نروژ از این تحریم های آمریکا، متاسفانه سطح روابط دو کشور کاهش یافته که امیدواریم با به سرانجام رسیدن مذاکرات بین المللی شاهد شرایط بهتری برای ایران و در نتیجه افزایش روابط دو کشور در زمینه های مختلف باشیم.

وی همچنین بیان داشت که کشور نروژ با اطلاع از اینکه ایران دارای پاویونی بزرگ در اکسپوی 2020 دوبی است خواستار همکاری با کشورمان و تشکیل جلساتی میان مسئولان و تجار دو کشور در حاشیه برگزاری رویداد جهانی اکسپو شد.

سفیر کشور نروژ در تهران به این نکته هم اشاره کرد که موضوع پاویون کشورش در اکسپو درخصوص اقیانوسها و کشتیرانی است و به علت آنکه هر دو کشور ایران و نروژ در این مبحث و همچنین مباحث مربوط به نفت و انرژی دارای ظرفیت های بالایی هستند می توانند همکاری های خوبی را در این زمینه بایکدیگر داشته باشند.

شایان ذکر است، سیگوالد هاوگه از مقامات و مسولان ایرانی نیز دعوت نمود تا در مراسم روز ملی نروژ که روز 23 فوریه برگزار خواهد شد حضور یافته و جلسات بیشتری نیز ما بین مسئولان دو کشور برای استفاده بهتر از فرصت این رویداد جهانی برگزار گردد.

انتهای خبر/١١:٤٤ - چهارشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٢٥٣٦    /    تعداد نمایش : ٦٢١